Šport me je spremljal celotno življenje in je še danes zelo pomemben del mojega vsakdana. Ker sem človek, ki ga zanima vse živo, se tudi moji interesi niso ustavili zgolj pri enem športu, ampak odkrivam vedno nove in nove. Med športnim udejstvovanjem, predvsem kadar se lotim kakšnih novih aktivnosti, pa sem ugotovila, da se iz športa lahko ogromno naučimo o sebi in tudi o življenju. Šport je namreč čudovita lekcija o življenju in hkrati tudi pokazatelj našega odnosa do njega.
Ampak danes ne bom pisala o športu na splošno, temveč o prav posebnem športu, ki sem se ga sama lotila šele pred nekaj leti. In ki mi je dal veliko materiala za razmišljanje. Pisala bom o surfanju. Na valovih.
Zakaj prav o njem? Ker se iz njega lahko naučimo modrosti življenja. Spotoma. Ko se ga učimo.
In kaj nas uči surfanje na valovih o življenju:
1. ŽIVLJENJE SE ZAČNE NA DRUGI STRANI STRAHU.
Strah je tisti, ki nas varuje pred nevarnostjo, vendar je pogosto nepovabljen gost tam, kjer ni potreben. V življenju je tako, da je le redko strah resnično upravičen, saj nas je po navadi strah zgolj neznanega, ki pa ni nujno tudi nevarno. Vendar se mnogim “novim” stvarem v življenju zaradi strahu izognemo in raje ostanemo v znanem. A na žalost pogosto zaradi tega samo na pol živimo. Ko pa se enkrat znebimo strahu, ugotovimo, da je na svetu še toliko izkušenj in doživetij, ki nam lahko napolnijo srce do zadnjega kotička in naredijo naše življenje res polno. In ja, surfanje na valovih je vsekakor lahko eno od doživetij, ki so vredna premagovanja strahu.
2. NAPREDUJEŠ POSTOPOMA.
Preden sem se odločila za tečaj surfanja, sem si zaradi strahu predstavljala, da bom z desko vržena v največji val in pač preživela ali pa ne. Ampak na srečo v surfanju (kot tudi v drugih športih in načeloma tudi v življenju) temu ni tako. Najprej začneš na mini valovih in se naučiš osnov: tehnike veslanja, stanja na deski, uriš se v ravnotežju, pravem »tajmingu«. Nato pa se postopoma, ko osvojiš osnove, premikaš na večje valove. Če greš s pravilnim tempom, je tako surfanje lahko en sam užitek, če prehitevaš dogodke in si želiš več, preden si pripravljen na to, pa je lahko izkušnja zastrašujoča. In enako je z našimi življenjskimi izkušnjami na drugih področjih. Naj bo to poklicna kariera, družinsko življenje ali kaj drugega. Pomembno je, da gremo za svojimi željami, premagamo strahove, če so prisotni, in se lotimo novih stvari, a nato tudi nismo nestrpni in si ne želimo prehitrih rezultatov, temveč smo pripravljeni delati in se izpopolnjevati, saj bomo le tako dosegli rezultate, ki bodo zgrajeni na trdnih temeljih, mi pa s tem pripravljeni na večje izzive in posledično tudi večje uspehe.
3. USPEH JE NAJMANJŠI DEL CELOTNE IZKUŠNJE IN ZANJ JE TREBA “GARATI”
Največji del surfanja je veslanje z rokami in ne dejansko surfanje. To je namreč tisti del, ki nam omogoča, da pridemo na pravo točko in da sploh ujamemo pravi trenutek, da stopimo na desko in ujamemo val. Če tega dela ne obvladaš, od surfanja ne boš imel nič. Vendar tudi če ga, bo surfanje na deski trajalo le toliko, kolikor bo dolg val. Nato pa boš moral zgodbo spet ponoviti od začetka. Enako je z uspehom v življenju. Znanje, trud in napor ter občutek za pravi trenutek so tisti, ki nas pripeljejo do rezultatov in uspeha, a za uspeh se moramo truditi tudi potem, ko ga enkrat že dosežemo, saj sicer prej ko slej val mine. Ljudje pa v življenju pogosto vidimo samo uspeh, po navadi drugega (“surfarja” na vratolomnem valu), pozabimo pa na vse valove, v katere se je zrušil, koliko truda in energije je vložil v to, da je ujel ta val ter kolikokrat je štartal od začetka, da mu je uspelo.
4. NAJ BO ŠE TAKO GROZNA SITUACIJA, VEDNO PRIDE MIRNO OBDOBJE
Česar nisem vedela, preden sem se lotila surfanja na valovih, je bil podatek, da valovi prihajajo v setih. Prepričana sem bila, da valovi prihajajo neprekinjeno in zalivajo nič hudega sluteče začetnike in te misli me je bilo groza. Ko sem izvedela, da prihajajo v setih in se med njimi zgodi “premor” ter da valovanje ustvari ob strani valov nekakšen kanal, ki vodi nazaj proti začetku valov, sem ugotovila, da vedno obstaja pot ven in tako nikoli zares ne ostaneš “ujet” v valovih brez izhoda. Vse, kar moraš storiti, je, da odplavaš ven iz vala in proti kanalu. Če so valovi premočni, da bi “pobeg” izpeljal, pa počakaš, da mine set in izkoristiš mirno obdobje. In enako je tudi v življenju. Naj bo situacija še tako grozna, vedno se bo situacija umirila.
5. PREPUSTI SE!
Ko padeš v val, je najslabše, kar lahko narediš, da se začneš z njim boriti. Pokaže ti namreč vso svojo moč in poskrbi, da ostaneš pod vodo, na tleh. Kar te naučijo na surfanju in kar uči tudi življenje, je, da se takrat, ko te preplavi nekaj močnega, namesto, da se začneš boriti, preprosto prepustiš. Prepustiš se toku in zaupaš, da bo, karkoli se že dogaja, minilo in ko ne bo več pritiska, se boš dvignil nazaj na površje. In to je res najboljši recept za mirno življenje. Saj, ko se prepustiš, se nekako vse postavi na svoje mesto.
6. NI VAŽNO, KATERO PRILOŽNOST ZAMUDIŠ, VAŽNO JE, KAKO IZKORISTIŠ TISTO, KI JO UJAMEŠ.
Kot sem omenila, valovi prihajajo v setih, torej, če si zamudil prvega, za njim pride vedno še nekaj njih. Odvisno od naše strategije lahko zajahamo prvega in ne čakamo naslednjih, saj bi lahko bili manjši, lahko pa počakamo na naslednjega, ki bo morda boljši, večji, bolj ugoden. Vedno pa je v tem lahko prednost ali slabost. Morda namreč drugega vala ne bo ali pa bomo že s prvim padli v val in nam na glavo nato še vsi preostali iz seta. Lahko pa, da bomo za čakanje z naslednjim bogato nagrajeni. Kdo ve. Kar je pomembno, je, da ko pride val, katerega se odločiš ujeti, to narediš, ko si na pravem mestu ob pravem času, s kar največ moči in vsem znanjem, ki ga premoreš, pri čemer je najbolj glavno, da v njem uživaš do konca, ne glede na izid.
In enako je s priložnostmi v našem življenju. Včasih pride samo ena, včasih jih je več, nikoli pa ne vemo, koliko jih bo in kako velike bodo. Zato je prava umetnost začutiti pravo in jo “ujeti”. Zato je edini recept, da ko se odločite zagrabiti priložnost, greste vanjo na polno in sprejmete vse, kar prinese vaša odločitev. Tudi če to pomeni nekaj dodatnih “valov na glavo”, ker če ne drugega, boste imeli novo izkušnjo in znanje, ki ju boste lahko uporabili, ko bo prišla naslednja priložnost.
7. KO SMO NAREDILI VSE, JE NA VRSTI POTRPLJENJE!
Potrpljenje je v surfanju in v življenju izrednega pomena. Včasih lahko namreč traja in traja, da pride pravi val. Pomembno je, da si na pravi točki, da imaš primerno opremo in znanje in da si pripravljen čakat na svojo priložnost. Hkrati pa tudi oceniti, kdaj je bilo dovolj čakanja in je čas, da se prestaviš na drugo lokacijo ali se odpraviš domov.
8. IZKORISTI, KAR IMAŠ NA RAZPOLAGO.
Pride dan, ko se odpraviš na svojo priljubljeno surf točko in so valovi tam veliko manjši od pričakovanih. V takih primerih je naše počutje vedno stvar odločitve: lahko izgubiš voljo, postaneš negativen, se slabe volje odpraviš domov, ali pa se odločiš, da se boš zabaval z vadbo novih trikov ali osvežitvami osnov ter užival v naravi in dobri družbi. Odločitev o tem, kako bomo videli situacijo, je vedno naša.
9. VČASIH JE TREBA NAREDITI KORAK NAZAJ, DA LAHKO NAREDIMO DVA NAPREJ.
Včasih nas preseneti velikost valov, ki so večji od tistih, ki jih že obvladamo. Del zgodbe je vsekakor ta, da se tako učimo in bomo zaradi te izkušnje morda hitreje napredovali. Vendar pa se včasih zgodi, da je stopnja zahtevnosti za nas prevelika in z njo pride slaba izkušnja ter posledično strah pred nadaljnjimi poskusi. Ko te vrtinčijo močni valovi in ti pokažejo svojo moč, je strah logična reakcija. In takrat imamo tri možnosti. Ali pustimo strahu, da nas premaga in se odločimo, da tega ne bomo več počeli. Da pogledamo strahu naravnost v oči, se vrnemo na začetek in poskusimo znova. Včasih pa je najboljša ta, da naredimo nekaj korakov nazaj: gremo nazaj na manjše valove in izpopolnimo svoje znanje ter se vrnemo na večje, ko začutimo, da jih bomo lažje obvladovali.
10. BARKO VEDNO PARKIRAJ NA MIRNEM KRAJU.
Na surfarske točke se pogosto odpelješ s čolnom. In če želiš, da le-ta ostane cel, je zelo pomembno, da ga zasidraš tam, kjer ni valov. In to je najboljši nasvet, ki ga lahko iz surfanja prestavimo tudi na svoje življenje. Dom mora biti prostor, kjer ne bo pretresov, ki je tvoja točka varnosti in kjer so ljudje, ki jim zaupaš. Kjer torej ni nevarnosti, da bi ti valovi razbili čoln na čereh. In kamor se boš lahko po končanih izzivih vedno vrnil v varen pristan na okusno malico in kjer boš z najboljšo družbo lahko delil svoje nove izkušnje.