Članek, za katerega sem prispevala svoje misli, je bil pripravljen v sklopu portala Vizita.si. Napisala ga je Sanela Bečirovič. Celotni članek si lahko preberete na tej povezavi.
Nekaj mojih misli iz članka pa sledi spodaj:
“Absolutno si moramo vzeti čas zase takrat, ko nas na to opozori naše telo s svojimi signali kot so: utrujenost, pogosti prehladi, viroze, bolezni, bolečine pa tudi, ko zaznamo, da postajamo pretirano impulzivni, imamo težave s spanjem, spominom, koncentracijo, smo anksiozni, se težko umirimo, čutimo prve znake depresije … Vse omenjeno namreč kaže na trenutno slabo psiho-fizično počutje, pogosto pa tudi na prve znake izgorelosti, ki jo je pomembno pravočasno prepoznati in jemati skrajno resno, saj sicer v končni fazi zahteva dolgotrajno okrevanje, ki lahko traja tudi leto in več,” je razložila izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka, Tina Korošec.
Ti znaki kažejo, da ste v ranljivem obdobju in, da morate s seboj ravnati nežno in previdno. “Zato je pomembno, ne samo, da se naučimo vzeti si čas zase, ko nas na to z glasnimi signali opozorita naša psiha in telo, temveč, da si že preventivno vzamemo vsaj nekaj minut dnevno in se povežemo s samim s seboj in s svojim telesom, ko je to še v normalni funkciji,” je še dodala Tina Korošec.
“Zato seveda ni potrebno, da čakamo, da naše telo fizično zboli, preden se začnemo jemati resno, saj lahko že s kratkim dnevnim check in-om preverimo svoje počutje in stanje telesa ter s tem preventivno preprečimo marsikatero težavo. Ko namreč ozavestimo svoje sprotno počutje, s tem hkrati že sprostimo tudi zastalo napetost, ki bi sicer kasneje lahko terjala svojo razrešitev skozi fizične ali psihološke simptome,” še pove Tina.
“Na tak način spoznavamo sebe in svoje telo in se naučimo veliko hitreje zaznati, ali smo tekom dneva potlačili kakšna čustva, nas je kaj vznemirilo pa tega nismo predelali ali pa se morda počutimo pod stresom in napeti in bi potrebovali sprostitev pa tudi ali se morda v našem telesu kuha kakšen simptom v obliki bolečine ali bolezni, za katerim pogosto stojijo ravno nerazrešene čustvene obremenitve,” zaključi terapevtka.