Ta članek je bil objavljen na portalu dobrezgodbe.com in ga lahko preberete tudi na tej povezavi.
Ljudje smo kompleksna bitja in naše dobro počutje še zdaleč ni povezano samo z našim telesnim zdravjem ali dobrim psihološkim počutjem.
Zato enostranski pristop k zdravju na dolgi rok preprosto ne more obroditi rezultatov, saj se bodo težave, če jih ne rešujemo celostno in pri njihovem viru, ponovile.
Značilen primer tega, kako se enostransko lotevamo reševanja težav, je hujšanje. Ideja, da bomo odvečne kilograme izgubili, če si zastavimo dober plan prehranjevanja in se ga držimo, je dobra. A na žalost pri večini ne deluje. Razlog je, da za odvečno težo ni kriva samo slaba prehrana, temveč tudi drugi dejavniki, kot so premalo gibanja, hrana kot strategija premagovanja težav, odraz slabe skrbi zase, izpostavljenost stresu, lahko tudi »kopičenje« čustev in energijske blokade …
Odprava simptoma še ne pomeni rešitve
Enako velja za reševanje telesnih težav in simptomov, denimo bolečine v želodcu, ponavljajočih se glavobolov in podobno. Ti problemi so pogosto razlog za obisk zdravnika, ki nas napoti na nadaljnje preiskave in nam, če ugotovijo izvor težave ali pa tudi ne, predpiše zdravila. Za nekaj časa je naš problem rešen. A pogosto se ponovi. Zakaj? Ker smo odpravili zgolj simptom, ne pa tudi vzroka zanj, ki lahko tiči v neprimerni prehrani, nezadostni hidriranosti, preveliki izpostavljenosti stresu, nepredelanih ali neizraženih čustvih, samoobtoževanju …
»Zdravila za nekaj časa rešijo naš problem, ki pa se pogosto ponovi.«
Enako velja tudi za druge vrste težav, recimo za odnosne. Primer: doma smo na bojni nogi, ker se partner ne angažira pri domačih opravilih ali skrbi za otroke. Po vrsti neuspelih poskusov reševanja težav se odločimo, da tako preprosto ne gre več, in se razidemo. Razhod nas morda res reši konfliktov, a ko si najdemo novega partnerja, se znajdemo pred podobnim problemom (ki je morda res preoblečen nekoliko drugače, pa vendar). Ponovno smo mi tisti, ki večino časa skrbimo za vse pri hiši, partner pa ne. Težava se je vrnila, ker je nismo odpravili oziroma nismo spremenili dejstva, da sami prevzemamo preveč odgovornosti in s tem omogočamo, da jih partner ne.
Težave učinkovito odpravimo le pri njihovem viru
Če torej želimo uspešno in dolgoročno odpraviti katero koli težavo, pa naj bodo to odvečni kilogrami, bolečine, težave doma ali v službi, moramo nanjo gledati kot na simptom. Pogosto namreč spregledamo bistvo problema, ki je v ozadju in napaja našo težavo. In jo bo, dokler se z njo ne bomo spoprijeli, poganjal tudi v prihodnje.
Šele ko si bomo ogledali vir tega, česar se poskušamo znebiti, bomo zares razumeli svojo težavo. S tem pa bomo dobili tudi priložnost, da jo razrešimo ter dokončno odpravimo.
Za ponavljajoči se glavobol ni dovolj vzeti protibolečinsko tableto (odprava simptoma), ampak je treba biti pozoren, ob kakšnih priložnostih se glavobol sproži. Je razlog:
- določena vrsta hrane,
- premalo tekočine,
- prevelika izpostavljenost soncu,
- prepih,
- bolečine v vratu ali hrbtu,
- pretirana telesna vadba,
- premalo spanca,
- določene misli, kot npr. samokritika ali previsoka pričakovanja,
- jeza nase,
- jeza na koga drugega …