PSIHOTERAPIJA DOKAZANO DELUJE
Psihoterapija je čudovita veda, ki pomaga posamezniku pri premagovanju težav tako, da širi njegovo zavedanje lastnih vzorcev, vedenj in čustev ter mu s tem ponudi nove, bolj konstruktivne možnosti za reševanje in premagovanje njegovih težav.
Njena moč je neverjetna. Včasih se tudi sama čudim spremembam, ki se posameznikom v načinu razmišljanja, ravnanja in posledično v njihovem celotnem življenju zgodijo že po nekaj obiskih terapije.
Najnovejše nevrološke raziskave kažejo, da je njen učinek močan zato, ker vpliva na pozitivne spremembe v naših možganih. Psihoterapija namreč ustvarja nove možganske povezave, kar doseže preko novih izkušenj, ki jih kot klienti pridobimo med terapijo s pomočjo ozaveščanja nezavednih delov naše osebnosti. In ravno te nove povezave so razlog, da smo ljudje po terapijah drugačni, se lažje soočamo z življenjskimi izzivi, imamo večje zaupanje vase, naša kakovost življenja pa se izboljša. Stvar dokazano deluje.
ZAKAJ SE TOREJ NE ODLOČAMO POGOSTEJE ZA POMOČ PSIHOTERAPEVTOV?
Ker imamo na žalost do tovrstne pomoči na področju duševnega zdravja še vedno zadržke. In po navadi se ti izražajo skozi stavke, kot so: “Saj nisem nor …”, “Ljudje bodo mislili, da sam nisem sposoben rešiti svojih problemov.”, “Saj imam prijatelje za pogovor, ne bom plačeval nekomu, da se pogovarja z mano!”, “Baje psihoterapija traja celo življenje, tako da z njo ali brez nje na koncu rešiš vse težave.”, “Jaz nimam nobenih problemov …” (Slednje imamo mimogrede psihoterapevti najraje, saj so zakladnica tem za psihoterapevtske pogovore). 🙂
Vendar če ostanemo resni, večina zadržkov pred terapijami izhaja iz prepričanja, da je psihoterapija nepotrebna, ne deluje ali je celo sramotna, nekateri pa tudi iz slabe izkušnje iz preteklosti. Pogosto ljudje namreč povejo, da so pred časom že bili pri psihiatru ali psihologu, vendar jim obisk ni koristil ali je situacijo celo poslabšal.
In tukaj lahko pozoren bralec zazna bistvo problema, ki je nepoznavanje vsebine psihoterapije in predvsem nepoznavanje različnih poklicev na področju duševnega zdravja ter vsebine njihovega dela.
Namreč, na vprašanje, zakaj ne na PSIHOterapijo, človek odgovori: »Saj sem že bil pri PSIHIATRU, PSIHOLOGU …« Kar kaže na to, da ljudje med temi poklici ne poznajo razlike.
ZAKAJ JE POMEMBNO POZNATI RAZLIČNE POKLICE POMOČI?
Zdi se, kot da imamo terapevti (naj bodo to psihoterapevti, psihologi, psihiatri) samo eno priložnost pri ljudeh, ki se šele odločajo za pomoč in zato si želimo, da bi imeli pri tem kar se da velik nabor informacij in jasno sliko o tem, kateri poklici obstajajo na tem področju in katera pomoč bi bila za njih najbolj primerna.
Saj ko se človek končno odloči, da bo o svojih težavah z nekom govoril in izbere strokovnjaka, ki ni pravi naslov za njegove težave, bo namreč razočarano ugotovil, da so bile njegove predpostavke pravilne in da je pogovor s prijatelji resnično boljša izbira.
Če pa bo posameznik izbral primerno pomoč, potem se bo njegovo življenje drastično spremenilo na bolje, kar je skupni cilj dela vseh, ki delujemo na področju duševnega zdravja.
Zato je nujno širiti informacije o tem, za katere težave je kateri od strokovnjakov primeren in za katere ne. O tem, kakšna je razlika med različnimi strokovnjaki in kakšno pomoč lahko pri njih dobimo.
PSIHIATER, PSIHOTERAPEVT ALI PSIHOLOG, TO JE SEDAJ VPRAŠANJE?
Pri nas se najpogosteje pojavlja zmešnjava v razumevanju dela psihiatra, psihoterapevta in psihologa, med katerimi je razlika tako v njihovi izobrazbi kot v pristopu k delu.
POKLIC PSIHIATER
Psihiater je po osnovni izobrazbi doktor medicine, ki je po končani medicinski fakulteti opravil specializacijo ter specialistični izpit iz psihiatrije. Psihiater se ukvarja z odkrivanjem in zdravljenjem duševnih motenj in bolezni in po navadi deluje v okviru psihiatrije, lahko pa tudi v privatni praksi. K psihiatru vas lahko napoti osebni zdravnik (z napotnico). Poleg osebnega zdravnika pa je psihiater edini, ki lahko na napotnico predpiše zdravila, kot so npr. antidepresivi. Za razliko od osebnega zdravnika psihiater predpisuje tudi zdravila za duševne motnje, kot so npr. manična depresija, shizofrenija in druge, ki zahtevajo zdravljenje z zdravili. Zato se na psihiatra obrnemo v primeru resnih duševnih težav, kot so: težke depresije, močna nihanja razpoloženja, prividi, prisluhi ali druge motnje zaznavanja … Psihiater bo namreč diagnosticiral stanje klienta ter mu predpisal potrebna zdravila.
Vendar pa se je treba zavedati, da zdravila brez psihoterapevtske obravnave pogosto nimajo enakega učinka, kot če je zdravljenju z zdravilom pridružena tudi psihoterapevtska obravnava. V primeru, da se odločimo samo za medikamentno zdravljenje, namreč obstaja velika možnost, da se težave ponovijo, ko klient preneha z jemanjem zdravil, saj v času zdravljenja ni odpravil razlogov, ki so v prvi vrsti povzročili težave. Zato je za uspešno zdravljenje redko zadosti samo zdravljenje z zdravili. Skoraj vedno je potrebna tudi psihoterapevtska obravnava. Na srečo imajo nekateri psihiatri tudi psihoterapevtsko znanje in lahko opravite celoten proces zdravljenja pri njih.
KDO JE PSIHOLOG?
Za razliko od psihiatra je psiholog zaključil štiriletni univerzitetni študijski program psihologije na filozofski fakulteti, in se ukvarja s človekovim vedenjem, doživljanjem, osebnostjo, medsebojnimi odnosi in dejavniki, ki na njih vplivajo. Pri svojem delu uporablja znanstveno in strokovno utemeljene postopke, metode, tehnike, sredstva in pripomočke, usmerjene na posameznika, skupino ali okolje. Delujejo lahko na različnih področjih: v izobraževanju (šolah, vrtcih in drugih vzgojno-izobraževalnih ustanovah), zdravstvu, socialnem varstvu, gospodarstvu (npr. v kadrovskih službah, službah za odnose z javnostmi, tržno-raziskovalnih agencijah), v javni upravi (vojski, policiji, sodstvu …) in drugje. Psiholog se lahko po študiju odloči za opravljanje specializacije iz klinične psihologije in pridobi naziv specialist klinične psihologije. V tem primeru lahko deluje v zdravstvenih zavodih ali v samostojni praksi. Na psihološko svetovanje vas lahko napoti tudi osebni zdravnik (z napotnico). Pri psihologu lahko dobite pomoč za nekatera stanja, kot so npr. splošne osebne stiske, klavstrofobija, tudi post travmatski stresni sindrom in druge. Psihologi lahko ponudijo kakovostno podporo pri premagovanju življenjskih težav in stisk. Pogosto delujejo po principu vedenjske ali kognitivno-vedenjske terapije, katerih cilj je spremeniti vedenje oz. odpraviti nezaželeno vedenje z reprogramiranjem vedenja.
KAKO SE OD NJIJU RAZLIKUJE PSIHOTERAPEVT?
Psihoterapevt je strokovnjak, ki je diplomiral na eni od družboslovnih smeri (pedagogika, socialno delo, psihologija, socialna pedagogika idr.) ter opravil dodatno 4-letno izobraževanje v izbrani smeri psihoterapije (teh obstaja več). S svojim znanjem pomaga posameznikom pri razreševanju težav, s katerimi se srečujejo na način, da jim pomaga ozavestiti čustva, vzorce in ravnanja. Cilj psihoterapije je klientom pomagati poiskati razloge za njihove težave, simptome in jih odpraviti tam, kjer nastajajo. K psihoterapevtu se lahko odpravite v primeru kakršnihkoli težav, s katerimi bi se oglasili pri psihiatru ali psihologu, če je vaša želja ta, da bi odpravili razloge za nastanek težav in posledično težave. V primeru, da bi psihoterapevt ocenil, da za svoj napredek nujno potrebujete podporo zdravil, vas lahko napoti k vašemu osebnemu zdravniku ali k psihiatru, ki bo lahko predpisal primerna zdravila. Psihoterapija pa je trenutno (razen nekaterih izjem, ko imajo psihologi ali psihiatri v sklopu zdravstvenega sistema tudi psihoterapevtsko izobrazbo) dostopna samo v samoplačniški izvedbi.
OBSTAJAJO RAZLIČNE VRSTE PSIHOTERAPIJE
Pri psihoterapevtski obravnavi pa je pomembno izpostaviti še podatek, da obstajajo različne vrste psihoterapije, ki se med seboj razlikujejo po pristopu dela s klienti. Nekatere npr. zagovarjajo nevpletenost terapevta, druge angažiranost terapevta, ene delujejo izključno skozi pogovor, druge delajo s telesom, nekatere uporabljajo različne vaje ali tehnike, druge zgolj pogovor … Zato je pomembno, da se klient pred odločitvijo za terapijo pozanima tudi o smeri terapije, ki jo izvaja terapevt, ki si ga je izbral. Verjetno bi bilo nesmiselno opravljati celo raziskavo o razlikah, vendar je pomembno že, da so klienti, ko se odločajo za terapijo, seznanjeni z dejstvom, da obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, saj v primeru, da klientu terapija ne ustreza, o tem lahko spregovori s terapevtom ter nato skupaj ocenita, ali je problem v kompatibilnosti med njima ali v terapevtskem pristopu. V primeru slednjega bo namreč dober terapevt klientu svetoval drug, bolj primeren pristop.
IZBERITE STROKOVNJAKA PO SVOJI MERI IN BODITE IZBIRČNI
Sama res verjamem (in iz lastne izkušnje vem), da je prva izkušnja s terapijo res pomembna, zato naj bo previdno izbrana. Predvsem si želim, da bi si klienti našli strokovnjaka, ki deluje po pristopu, ki je blizu njihovemu pogledu na svet, da je terapevt strokovno primerno usposobljen in predvsem, da se drži etičnih standardov in načel, s katerimi klientu zagotavlja varnost in možnost za zaupanje. Ter nenazadnje seveda, da se s terapevtom ujameta tudi karakterno, saj se bodo le tako lahko zgodile pomembne spremembe.
Zato si vzemite čas in raziščite ponudbo, preden se odločite za terapijo.
Večina terapevtov ponuja uvodno uro po bolj ugodni ceni, ki se opravi z namenom spoznavanja in na podlagi katere se lahko odločite za vključitev v terapevtski proces. Izkoristite to uro in si vnaprej pripravite čim več vprašanj, ki bi vas zanimala glede vašega stanja, glede terapevta in njegovega dela ter jih zastavite terapevtu.
NISTE PREPRIČANI, DA BI BILA PSIHOTERAPIJA PRIMERNA IZBIRA ZA VAS?
Če niste prepričani, ali vam lahko psihoterapevt pomaga pri vaših težavah oz. potrebujete usmeritev glede izbire strokovnjaka, se na tej povezavi lahko naročite na brezplačni 20 minutni telefonski posvet pri meni in potrudila se bom odgovoriti na vaša vprašanja.